Особливості посвідчення договорів відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Після набуття чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 16.06.2021 року «Про затвердження Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України» https://zakononline.com.ua/documents/show/496849___674934 , відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення має певні ОСОБЛИВОСТІ та вимоги. Підготовчий процес до продажу земельних ділянок з цією категорією, викликає у громадян багато запитань, щодо переліку документів, які необхідно надати нотаріусу, для відчуження.
Перш ніж перейти до переліку необхідних документів, є необхідність роз’яснити, що входить до категорії земель сільськогосподарського призначення, як ці землі класифікуються і чому ОСОБЛИВІ вимоги, розповсюджуються на землі з цільовим призначенням – для ведення садівництва.
Земльні ділянки за основним цільовим призначенням поділяються на КАТЕГОРІЇ та потім класифікуються на ВИДИ.
Відповідно до ст.. 19 Земельного кодексу України, категорії земельних ділянок за основним цільовим призначенням поділяються на такі КАТЕГОРІЇ:
Кожна КАТЕГОРІЯ має, відповідно доНаказу Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, свою КЛАСИФІКАЦІЮ, щодо ВИДІВ цільового призначення земель.
До Вашої уваги пропоную детально розглянути земельні ділянки, які відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення:
01.01 | Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва |
01.02 | Для ведення фермерського господарства |
01.03 | Для ведення особистого селянського господарства |
01.04 | Для ведення підсобного сільського господарства |
01.05 | Для індивідуального садівництва |
01.06 | Для колективного садівництва |
01.07 | Для городництва |
01.08 | Для сінокосіння і випасання худоби |
01.09 | Для дослідних і навчальних цілей |
01.10 | Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства |
01.11 | Для надання послуг у сільському господарстві |
01.12 | Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції |
01.13 | Для іншого сільськогосподарського призначення |
01.14 | Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
Таким чином, земельні ділянки з цільовим призначенням – для ведення садівництва, підпадають під категорію – землі сільськогосподарського призначення, тому на ці землі також розповсюджуються певні ОСОБЛИВІ умови, щодо переліку документів, які є необхідні для відчуження.
Тепер поговоримо про ОСОБЛИВОСТІ.
ОСОБЛИВІСТЬ номер 1:
Перехідні положення Земельного кодексу встановлюють певне обмеження щодо площ. Звучить воно наступним чином: загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення (тут уже йде мова про всіх цільових призначень в межах категорії землі сільськогосподарського призначення) у власності громадянина України не може перевищувати 100 гектарів.
Під час визначення загальної площі земельних ділянок с/г призначення, які перебувають у власності набувача враховуються такі земельні ділянки с/г призначення (або їх частки):
— особиста власність набувача;
— спільна сумісна власність подружжя;
— належать ЮО, право власності на частку у капіталі та/або пайовому фонді якої або
лише окремі акції/паї належать набувачу.
Таким чином, для перевірки наявності/відсутності у ПОКУПЦЯ прав на землі с/г призначення, нотаріусу необхідно надати наступний перелік документів для перевірки цих фактів:
- відомості та документи про перебування у шлюбі та про набуття земельних ділянок с/г призначення на праві спільної сумісної власності подружжя;
- інформацію про ЮО, права власності на частку у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, акції/паї яких має НАБУВАЧ;
- відомості та документи про належні йому та/або його чоловіку/дружині земельні ділянки с/г призначення.
Після перевірки нотаріус складає додатковий документ – ПРОТОКОЛ проведення перевірки
Набувача, який віддає НАБУВАЧУ. Один примірник залишається у справах нотаріуса, другий передається набувачу. Відповідальність за достовірність внесеної до протоколу інформації несе нотаріус, який проводив таку перевірку.
ОСОБЛИВІСТЬ номер 2:
Перевірка джерела походження коштів.
Джерелами походження коштів для набуття у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення можуть бути: заробітна плата (грошове забезпечення); гонорари та інші виплати згідно з цивільно-правовими правочинами; дохід від підприємницької або незалежної професійної діяльності; дохід від відчуження майна; дивіденди; проценти; роялті; страхові виплати; виграші (призи) в азартні ігри, виграші (призи) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора; призи (виграші) у грошовій формі, одержані за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях; благодійна допомога; пенсія; спадщина; подарунки; кошти, отримані в позику (кредит); набуття права на знахідку або скарб; інші джерела, не заборонені законом.
Документами, що підтверджують джерела походження коштів, є:
- декларація про майновий стан і доходи;
- декларація про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру/декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування;
річна (квартальна, інша) фінансова та/або податкова звітність фізичної особи — підприємця (за наявності), що отримана нотаріусом безпосередньо від набувача;
інші документи, наприклад ДОГОВІР ДАРУВАННЯ ГРОШОВИХ КОШТІВ.
ОСОБЛИВІСТЬ номер 3:
Перевірка дотримання передбачених законом вимог щодо реалізації переважного права купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
ОСОБЛИВІСТЬ номер 4:
Особливості розрахунків за оплатними договорами відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Враховуючи зазначені вище особливості, перелік документів, для продажу земельних ділянок категорії сільськогосподарського призначення, цільовим призначенням – індивідуальне садівництво та/або колективне садівництво наступний:
- Правовстановлюючий документ на земельну ділянку (акт на земельну ділянку, та/або договір купівлі – продажу земельної ділянки, та/або свідоцтво про право на спадщину, та/або Витяг з державного реєстру речових прав);
- Витяг з Державного земельного кадастру;
- Нормативно – грошова оцінка;
- Довідка про ринкову вартість земельної ділянки;
- Паспорт продавця;
- Ідентифікаційний код продавця;
- Свідоцтво про шлюб Продавця (за наявності)
- Паспорт дружини Продавця;
- Довідка про відсутність забудови на земельній ділянці;
- Ідентифікаційний код дружини Продавця (якщо земельна ділянка набувалася на підставі цивільно-правових угод, під час перебування у шлюбі)
- Паспорт покупця;
- Ідентифікаційний код Покупця;
- Свідоцтво про шлюб Покупця (за наявності)
- Ідентифікаційний код Дружини Покупця
- Паспорт дружини Покупця
- Перелік юридичних осіб та код ЄДРПОУ де Покупець є учасником та/або кінцевим бенефіціарним власником;
- Документ, якій підтверджує джерела походження коштів на гошові кошти, які витрачаються на купівлю земельної ділянки;
- Номер особового рахунку.