Податок та оподаткування

під час відчуження нерухомого майна

З 01.01. 2022 року діють нові податкові правила, які є важливими для населення, яке продає нерухоме майно.

Оподаткуванню підлягають угоди, які передбачають перехід права власності на житлову та нежитлову нерухомість:житловий будинок або його частину; квартиру або її частину; кімнату; гараж; садовий будинок та господарські споруди, земельну ділянку під ними; земельну ділянку

  Від оподаткування звільняється безоплатне отримання громадянами ділянок із земель державної або комунальної власності в межах лімітів, встановлених статтею 121 Земельного кодексу.

  Щодо КОМЕРЦІЙНОЇ НЕРУХОСТІ:

  Продаж комерційної нерухомості (офісні приміщення, паркомісця, апартаменти) оподатковується за ставкою 5% навіть при першому продажі за рік.

  Додатково з доходів, які оподатковуються ПДФО за ставкою вище нульової, стягується військовий збір у розмірі 1,5%.

  Для більш зручного розуміння та аналізу Вашої особистої ситуації у володінні нерухомістю, та її ПРОДАЖУ, надаю для огляду ТАБЛИЧКУ, за допомогою якої Вам буде зручно орієнтуватися:

  Вид нерухомості  Строки перебування у власностіСватки податку на доходи фізичних осіб
    Житлова нерухомість   Перший продажДругий продажТретій і наступний продажі
     Більше трьох років0%5%18%  
   Менше трьох років5%18%18%  
  Комерційна нерухомістьДля комерційної нерухомості Дані строки власності не мають значення5%18%18%      

  Якщо житлова нерухомість була отримана у спадщину

  Вид нерухомості  Строки перебування у власностіСватки податку на доходи фізичних осіб
    Житлова нерухомість   Перший продажДругий продажТретій і наступний продажі
     Більше трьох років0%5%5%  
   Менше трьох років0%5%5%  

  ЩОДО податків під час оформлення Договору Дарування:

  Дарування нерухомого майна родичам першого ступеня споріднення –  це батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені та другої ступені споріднення – це рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки, не підлягають оподаткуванню.

  Нормативні посилання:

  Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу:

   житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);

  – земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу, залежно від її призначення;

  – земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.

  Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.

  Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

  Разом з тим згідно з абзацом першим п. 172.2 ст. 172 ПК дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПК, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 ПК, підлягає оподаткуванню за ставкою (5%), визначеною п. 167.2 ст. 167 ПК.

  Відповідно до абзацу другого п. 172.2 ст. 172 ПК дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті) із зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПК, або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПК і підлягає оподаткуванню за ставкою (18 %), визначеною п. 167.1 ст. 167 ПК, крім випадків, якщо зазначене у абзаці другому п. 172.2 ст. 172 ПК майно отримано платником податку у спадщину.

  Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості у вигляді отриманих у спадщину об’єктів нерухомості, підлягає оподаткуванню за ставкою (5%), визначеною п. 167.2 ст. 167 ПК (абзац третій п. 172.2 ст. 172 ПК).

  Отримайте консультацію нотаріуса.

  Якщо Вам потрібна консультація нотаріуса щодо поділу спільного майна подружжя, Ви можете отримати її за тел. +380 (67) 280-57-38 або у зручному для вас месенджері ( Viber | Messenger). Якщо ви хочете щоб Вам зателефонували у зручний час та проконсультували, заповніть форму зворотного зв’язку та отримайте відповідь у зручний для Вас час.